Zenon Kałuża odznaczony

W ostatnich dniach kwietnia 2015 r. profesor Zenon Kałuża, wybitny polski mediewista na stałe zamieszkały we Francji, redaktor naczelny Przeglądu Tomistycznego – pisma wydawanego przez dominikański Instytut Tomistyczny, otrzymał dwa ważne wyróżnienia akademickie.

Pierwsze z nich to doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Babeş’a i Bolyai’a w Cluj (czyt. Kluż, Rumunia). Uczelnia w Cluj jest najstarszym rumuńskim uniwersytetem. Oficjalnie otwarta w 1871 roku, swoimi korzeniami sięga do kolegium jezuickiego, założonego tutaj w roku 1581 z fundacji Stefana Batorego, księcia Siedmiogrodu i króla Polski. Pierwszym rektorem kolegium był Polak, ksiądz Jakub Wujek SJ, słynny tłumacz Biblii na język polski. Pamięć o nim, podobnie jak i o królewskim fundatorze uczelni, jest w Cluj wciąż żywa.

Pomysł przyznania prof. Kałuży zaszczytnego wyróżnienia zrodził się w Instytucie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej. Wśród jego wykładowców i współpracowników znajdują się młodsi koledzy i uczniowie prof. Kałuży, który – choć sam nigdy nie pełnił funkcji dydaktycznych – w swojej pracy badawczej zawsze hojnie dzielił się wiedzą i doświadczeniem, gromadząc wokół siebie międzynarodowe grono przyjaciół-badaczy. Wielu z nich chętnie uznaje w nim swojego naukowego przewodnika i mistrza.

Uroczystości, która miała miejsce 22 kwietnia bieżącego roku, przewodniczył prezes senatu uczelni, dziekan wydział teologii prawosławnej, ks. prof. Ioan Chirilä, prezentacji kandydata dokonał prof. Alexander Baumgarten, szef Instytutu Historii Filozofii Średniowiecznej w Cluj, laudację – gościnnie – wygłosił prof. Maarten Hoenen, vice-rektor Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). Wśród gości i przyjaciół Profesora, przybyłych na tę uroczystość znaleźli się: dr Monica Brinzei (IRHT, Paryż), prof. György Geréby (CEU, Budapeszt), prof. Carsten Wilke (CEU, Budapeszt), prof. Henryk Anzulewicz (Bonn), dr Dragos Calma (Paryż), o. dr Paweł Krupa OP (IT, Warszawa).

Wykład prof. Kałuży poświęcony był wybranym elementom doktryny Jana Gersona (1363-1429) jako przykładu zmian w pojmowaniu teologii u schyłku średniowiecza.

Kilka dni później, 30 kwietnia 2015 r., tym razem w Pradze, prof. Kałuża otrzymał od Czeskiej Akademii Nauk honorowy medal im. Františka Palacký’ego. Medal ten, ustanowiony na cześć wielkiego czeskiego historyka i polityka, działającego w XIX wieku, jest przyznawany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych. Choć w swoich pracach prof. Kałuża wielokrotnie zajmował się historią uniwersytetu praskiego w średniowieczu oraz poglądami czeskich filozofów i teologów tej epoki, to – jak podkreślano – medal honorowy został mu przyznany za całokształt jego prac badawczych.

Uroczyste wręczenie medalu miało miejsce w Akademickim Centrum Konferencyjnym, w ramach francuskojęzycznego seminarium z historii filozofii średniowiecznej. Całości przewodniczył prof. Pavel Baran, zastępca prezesa Czeskiej Akademii Nauk, a laudację wygłosił o. dr Paweł Krupa OP (IT, Warszawa). Wśród gości obecni byli czescy mediewiści: prof. František Šmahel, dr Ota Pavliček i dr Pavel Blažek.

Okolicznościowy wykład prof. Kałuży dotyczył jego ostatnich prac nad Kroniką polską Wincentego Kadłubka.

   

Serdecznie gratulujemy!